AŞİL TENDONU: YIRTIKLARI VE TEDAVİSİ

            Aşil tendon rüptürleri (yırtığı) sık görülen ve ciddi sorunlar yaratabilen tendon yaralanmalarıdır.  Yırtığın meydana geliş sebepleri arasında ilk sırayı spor karşılaşmaları (futbol, tenis başta olmak üzere), ani ve aşırı zorlanmalar, tendon üzerine direk travmalar ve kronik aşil tendinitleri almaktadır.

Yırtık gelişen hasta genellikle aşil tendonunun kemiğe yapışma yerinin yaklaşık 5-7 cm yukarısında ayak bileğinin arkasında ani zorlanma sonucunda ani ve şiddetli bir acı ( hastaların ifadesine göre taş atılmış, tekme atılmış gibi) hisseder. O andan itibaren yürümekte zorlanan hasta o taraf ayağının parmakları üzerinde yükselemez.    Yırtık olan bölgede tendonda elle hissedilebilir çukurlaşma vardır ve ultrasonografi ya da MRI tetkikinde yırtığın tespit edilmesi ile tanı netleşir.

Tam yırtıklarda genellikle tercih edilen yöntem acil cerrahidir. Kısmi açık (yırtık üzerinden 3-4 cm kesi ile) yada açık yöntemler ile tendon cerrahi olarak tamir edilir ve ardından alçı, özel tip aşil botları, aşil atelleri ve kısa yürüme cihazları ile tedaviye 3-6 ay süre ile devam edilir.